Smrk. Smrček. S vyslovením toho slova se většině z nás vybaví koledy, cukroví a zdobení vánočního stromečku. Spousta z nás nachází na štědrý večer dárky právě pod větvemi smrčků. Je to nádherný a silný strom s překrásně pryskyřicí provoněným dřevem. Pojďme s i k němu přičichnout blíž. U nás jsme jeho jedinečnosti přišli na chuť a s láskou tvoříme masivní dřevěné podlahy právě z něj. Pojďte jeho kouzlo objevit s námi.
Zamilujte si ho stejně jako my
Smrk patří k měkkým a dlouhovláknitým dřevinám. Jeho dřevo je lehké, pružné a zároveň i pevné, houževnaté a rychleschnoucí. Díky tomu se lehce opracovává a je vyhledávaným materiálem v nejrůznějších odvětvích. Nevýhodou je paradoxně jeho atraktivita. Bohužel ji nadměrně oceňuje zejména dřevokazný hmyz, který napadá smrkové lesy. Ty však i přes nájezdy škůdců tvoří přes polovinu zalesněné plochy v ČR. Je to náš nejznámější jehličnan. Pozvěte ho i k sobě domů a buďte o kousek blíž přírodě.
My při výrobě masivních podlah používáme smrk severský, který se osvědčil jako nejlepší varianta. Mezi nejoblíbenější dřeviny patří nejen díky příznivé ceně. Stabilní světle okrová barva s jemnou kresbou se skvěle hodí i do tmavších interiérů. Decentní prokreslenost dřeva na sebe nestrhává zbytečnou pozornost a nechává vyniknout dalším prvkům vašeho interiéru. Skvěle se hodí například do ložnic, nebo dětských pokojů, pro které je typická. Podlahy o tloušťce 15 mm se při dodržení podmínek dají použít i na podlahové topení.
Pro maximální odolnost
Nižší tvrdost podlahy můžeme ještě zvýšit povrchovou úpravou. Pro smrk se nejlépe hodí olejování, které nechává dřevo volně dýchat a zachovává jeho sametovou hebkost na dotek. Díky speciálním tónovaným olejům pak lze docílit i barvy perfektně padnoucí do vašeho interiéru. Dřevo lze samozřejmě upravit i lakováním, ale přírodní olej vám po letech umožní mnohem snazší renovaci.
10 důvodů pro smrkovou podlahu
- Přírodní materiál nic plně nenahradí
- Dřevo má vkusně decentní kresbu
- Dá vyniknout přednostem interiéru
- Dřevo je opět trendy
- Přispějete k ekologii
- Vždy bude rostlé jedinečným způsobem
- Má perfektní izolační vlastnosti
- Vydrží i pro vaše vnoučata
- Je příjemná na dotek, došlap i svou vůní
- Kvalitu materiálu ověřili už naši předkové

Kde byste smrk možná nečekali
- Smrk se díky svým přednostem uplatňuje v široké škále oborů. Jako stavební materiál se užívá pro nadzemní i podzemní stavby, stožáry, sloupy, mostní, střešní i rámové a masivní konstrukce dřevostaveb. Nízká cena pak využití rozšiřuje například o bednění, betonové formy a výdřevy v dolech.
- Kraluje i v nábytkářství. Pevnost a měkká struktura se skvěle hodí například pro repliky historického nábytku. Smrkové dřevo se dobře moří, což snadno zvýrazňuje kresbu dřeva. To navíc časem přirozeně získává krásnou našedlou barvu s výrazně vystupujícími léty. K dosažení této struktury se smrk také často opaluje a kartáčuje tvrdými kartáči.
- A setkáme se s ním i v papírnictví a kosmetice, kde se cení pro svěží vonné oleje.
- Zcela speciální oblastí je pak k hudba. Zde nachází uplatnění speciální tzv. rezonanční smrk z horských a podhorských oblastí. Díky výborným akustickým vlastnostem jej najdeme i v koncertních sálech předních houslistů a dalších hudebníků. Jedná se o zvláštní druh dřeva bez suků a s velkou hustotou letokruhů, které na smrku naroste po 120 letech věku.